Chcem / nechcem

12 nov

DecisionNa týxto dňox som sa zamýšľal nad jednou super vetou. Teda kým sa k nej dostanem, malý úvod, že kľúčové slovo bude CHCEM/NECHCEM. Niekedy je to len taká malá zmena, že či si dám kávu, alebo nie, či sa ide tou ulicou, alebo hentou, či ešte počítam knižku alebo už nie. Čo vlastne chceme alebo nechceme. Nad týmto slovom (v súvislosti s rehoľným povolaním) som sa zamýšľal už dávno, jasné, ale teraz sa toto zamyslenie ešte prehlbilo, resp. uvedomenie si tej malilililililinkej zmeny vôle, od ktorej závisí niekedy viac, niekedy menej vecí.Jeden môj známy napr. povedal, že od jednýx duxovnýx cvičení počas noviciátu pred zložením sľubov si defacto vymazal slovo CHCEM / NECHCEM zo svojho slovníka, teda zámerne ho prestal používať vôbec a stále, keby sa normálne akože použilo to slovo, tak sa zamyslí, KOHO vôľu akože ide plniť… svoju, Božiu, niekoho iného, a prečo?…. atď.

Toto slovo mi udrelo do očí viac v tej časti, kde v Getsemanskej záhrade Peter bráni Ježiša keď ho idú zajať vojaci, že to tak nemá byť a Ježiš mu hovorí, že nech to nechá tak, že to tak má byť…“Alebo si myslíš, že by som nemohol poprosiť svojho Otca a On by mi hneď poslal viac ako dvanásť plukov anjelov?“. V azerbajdžanskom preklade použili výraz „keby som chcel“. A tu to bolo! Keby som chcel, požiadam Otca a hneď a zaraz tu máme milióny vojakov strážcov, anjelov, teda ohromnú silu. …keby som chcel.

…ale nechcel, pretože to čo chcel bolo niečo väčšie, aj keď ťažšie.

potom prichádza myšlienka, ako a čo chceme my? A ako si vieme stáť za svojím slovom aj keď je to ťažké, ako vieme byť verní k druhým, k svojmu slovu, k sebe samým. …Či iba tak, že CHCEM a hotovo! ako keď ideš po ulici so zmrzlinou a akonáhle ťa vidí dieťa s mamou, hneď začne dobiedzať do mamy a túúúúúžobne CHCIEŤ zmrzlinu ;D
…či to, čo chceme, za čím túžime je fakt, naozaj, really tak dôležité. …a ostalo by dôležité, aj keby som stratil niekoho blízkeho, aj keby som ostal na vozíčku, aj keby som nemal prachy…

 

takže asi toľko kusok podelenia sa, želám hepi dej.

 

kúsok z azerb. jazyka ohľadom tejto témy.

…İstəsəm… marağlı bir sözdür.
Çox adamlar üçün ən vacib bir sözdür. İsa əzab çəkəndə Petere dedi: İSTƏSƏM, Ata dərhal Mənə on iki legiondan artıq mələk göndərər. …amma istəmədi. Çətin idi, amma O itəslim olmadı. İstəmədi ki adam günahın qulusu qalır, onu sevdi, o qədər sevdi ki, öz həyatını verdi – çünki belə istədi (İsa dedi: „Canımı Məndən heç kəs ala bilməz, amma onu Özüm verirəm. Onu verməyə də, sonra geri almağa da ixtiyarım var.“).
Nə istəyirəm mən? Mənim xoşbəxtim i vsyo? Sevgi ürəyimdə varmı?
Və əslində-doğrudan tamaşasız və səmimi şəkildə məhəbbət varsa məndə, nə istəməliyəm?
(Matta 26:53, Yəhya 10:18)

Leave a Reply


„Bůh stvořil člověka, když ho přestaly bavit opice. Na další pokusy už pak neměl nervy.“ Mark Twain