„Luxus, ktorý si tu nemôžeme dovoliť“

26 nov

Aký luxus to mám na mysli? No neuveríte, ale VLAŽNOSŤ. Na Slovensku je viera akože fayn, veľa kresťanov sa naozaj snaží žiť dobre, nie pre nejakú dôstojnosť, populárnosť, krátkonohé šťastie, ale preto, lebo „vedia, komu uverili“. No, viem, že druhá strana mince je taká, že veľká väčšina kresťanov žije leda-bolo, ako príde, šak sem-tam sa aj v kostole ukážem, aj dobrý sa snažím byť. Nakoľko však má „hlad po Bohu, túžbu odpovedať na večnú lásku celým srdcom, milovať druhýx ako seba samého a Boha nadovšetko.

Ok, v nedele sú väčšinou kostoly plné. Ale aj tak, keď napr. v našom malom Strážskom sú obe omše plné, ako počítam, tak počítam, dosť veľa ľudí tam v tú nedeľu nie je. Keď z 5 tisíc bude 4,9 kresťanov, a časťou spoločenstva veriacix sa cíti dajme tomu, že 700, tak zvyšnýx vyše 4 tisíc je viac-menej na inom levely. Až tak nás to nezvykne trápiť, veď… „kostol je plný“.
A tak sa vlažní, pohodkoví …dám do úvodzoviek „kresťania“ skryjú za masu veriacix a ix neprítomnosť v spoločenstve až tak nekričí.

Tu v milovanom Azerbajdžane je situácia iná. Keď sa jediný kresťan katolík neukáže v spoločenstve týždeň-dva, cítiť, že chýba. Ešte k tomu tu má správu na starosti saleziánske opátstvo :)))) teda dom mníchov, ktorí majú svojím životom ukazovať ľuďom nebo na zemi, učiť ľudí viere, láske a nasledovaní Krista. Jasné, že aj tu je viac ľudí, ktorí tu raz sú – raz nie sú.
Ale vlažní sa tu nemajú za koho skryť, a tak to viac bolí, že si človek xel dať „pohov“, alebo sa zamotká v starostiax a byt, prácu a pritom zabudne na hlboké veci.

Nehovorím, že máme nexať život a stoj-čo-stoj furtom v kostole byť. Ide o spoločenstvo ľudí v Bohu, ktorí žijú čo majú žiť, pomáhajú si a nachádzajúc hľadajú Toho, ktorí ich posilňuje. A kto je mimo spoločenstva, postupne je mimo Boha.

a …takýto „luxus vlažnosti“ aký si -žiaľ- môžeme dovoliť na Slovensku si tu dovoliť nemôžeme. +++

…Poznám tvoje skutky, že nie si ani studený, ani horúci. Kiež by si bol studený alebo horúci! Takto, že si vlažný, ani horúci, ani studený, už-už ťa vypľúvam z úst. Lebo hovoríš: „Som bohatý, zbohatol som, nepotrebujem nič“ – a nevieš, že si biedny, poľutovaniahodný, chudobný, slepý a nahý. Radím ti: odo mňa si kúp zlato vyskúšané ohňom, aby si zbohatol, a biele rúcho, aby si sa zaodel a aby nebolo vidieť hanbu tvojej nahoty, i masť, ktorou si potrieš oči, aby si videl…

.Zjavenie (Apokal) 3,15-17

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply


„Žití, to je největší umění na světě, neboť většina lidí pouze existuje.“ Oscar Wilde