Opačná dcéra Herodiady — super!

10 sep

No to ma podržte! Asi všetci (alebo aspoň tí, čo počuli/čítali evanjelium) poznáme postavu Herodiady a jej dcéry (Matúš 14:6, Marek 6:22). Súvisí so smrťou Jána Krstiteľa v prvom storočí, kde na slávnostnej hostine tancovala táto dcéra pred Herodesom a tak sa mu zapáčila, že jej sľúbil čokoľvek si zažiada. …a ona podľa „rady“ Herodiady – svojej matky – si zažiadala hlavu Jána Krstiteľa a aj keď ho Herodes nechcel zabiť, kvôli prísahe a spolustolujúcim poslal po kata, dal sťať Jána Krstiteľa a priniesť jeho hlavu.

No a dooosť podobrý príbeh máme v Košiciach!!!…
V roku 1619 boli zabití traja košickí mučeníci (Marek Križin, Melichar Grodziecki a Štefan Pongrácz). V tom období bol pri moci knieža Gabriel Bethlen, ktorý využil ťažkosti Habsburgovcov na zač. 30-ročnej vojny a po dohovore s proticisárskymi českými stavmi v roku 1619 na istý čas obsdil Slovensko a dal sa vyhlásiť za uhorského kráľa. Začiatkom septembra 1619, keď Bethlenovo vojsko pod vedením Juraja Rákocziho obsadilo Košice boli kňazi izolovaní a v nasl. dňoch títo traja brutálne (fakt brutálne*) umučení. Telá potom hodili do odpadovej žumpy. Knieža Bethlen nechcel dovoliť ľuďom pochovať telá a košický senát ich dal tajne pochovať na neznámom mieste…

…šesť mesiacov po ich smrti (v marci 1620) knieža Gabriel Bethlen vystrojil v tom istom dome, kde boli kňazi umučení, hostinu na počesť uhorského palatína Žigmunda Forgácha. Pri hostine požiadal do tanca nábožnú palatínovu manželku Katarínu, rodenú Pálffyovú. Tá prijala výzvu s podmienkou, že bude môcť slušne pochovať telá troch mučeníkov. Bethlen súhlasil. Mestský kat prezradil miesto ich tajného hrobu. A tak mohli katolíci s úctou prevziať vzácne pozostatky.

Takže, keď budem nabudúce počuť príbeh o dcére Herodiady, spomeniem si na Katarínu, rodenú Pálffyovú z Košíc. :))))

Leave a Reply


„Bůh stvořil člověka, ale nedal si to patentovat, a tak to teď po něm může dělat kdejakej blbec.“ Jan Werich