Výchova

10 jún

TeenStar-2015Takže opäť sa hlásime z nášho „denníka“ „každodenne“ Vám prinášajúceho čerstvé správy z domova i zo sveta. :)))
okej, srandy bokom informácie na tanier. Čiže, kde začať? Mami, keby si náhodou poznala výchovný program TeenSTAR, tak by som si ušetril kopec vysvetľovačiek, ale asi ho tu veľa ľudí nepozná. Je to preventívny výchovný systém pre dorastajúcu mládež k zodpovednej sexualite, cielenej na plnohodnotné vzťahy, úctu k druhému človeku a na rodinu. Vo viacerých krajinách je tento program aktívne používaný, miestami aj oficiálne štátom akceptovaný vo všetkých štátnych školách a je veľmi dobrý, teda jasné, že papier nie je všetko a dôležitá je úloha učiteľa, nakoľko vie skutočne učiť a vychovávať. Program začala jedna rehoľná sestra a zároveň doktorka – gynekologička – Hanna Klausová, ktorá vyučovala gynekológiu a pôrodníctvo na Univerzite Georga Washingtona vo Washingtone. Program výchovy k ľudskej láske, ktorého je autorkou a zároveň výkonnou riaditeľkou, vznikol aj na prianie a za pomoci Johna a Evelyn Billingsových, autorov ovulačnej metódy. Zo začiatku to bola snaha o pomoc mladým matkám a dievčatám a postupne sa to rozrástlo aj pre chalanov, aby mali viac v úcte aj svoje telo a chápali plný význam sexuality orientovanej nie iba na krátkodobú slasť, ale na dlhodobý rast v trvalom vzťahu. Takže celkom sranda. STAR znamená Sexuality (sexualita), Teaching (vyučovanie), in context of Adult Responsibility (v kontexte zodpovednosti dospelého).

Na tento týždeň tu bola zakladateľka sestra Hanna spolu s učiteľkou
Spoločnosť tu je silne pro-rodinne orientovaná a tak sa im veľmi páči program a po viacerých rokovaniach ministerstvá pozvali 20 vybraných učiteľov a celý týždeň sme spolu preberali celý program, metódy a diskutovali o jeho možnej aplikácii, potrebných zmenách, prispôsobenia kultúre a tak ďalej. Bolo fakt super, učitelia boli nadšení, tím ľudí z ministerstiev ešte bude pracovať na podoťahovaní prekladov v azerbajdžančine a ruštine a potom sa uvidí. Celkom požehnaný čas. Vďaka Bohu.

Leave a Reply


„Proti hluposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá!“ Jan Werich